Wykonanie więźby dachowej

Zwieńczeniem każdego budynku, jego pewnego rodzaju koroną, jest solidny dach, chroniący wnętrze przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Budowa dachu to wieloetapowy proces, wymagający zastosowania wielu skomplikowanych technologii, szczególnie w konstrukcji więźby dachowej.

Spotyka się jej kilka podstawowych rodzajów, których wybór zależy od wytycznych uwzględnionych w projekcie. Łączy je jednak pewna cecha wspólna, którą jest niezmienność geometryczna całej konstrukcji opartej na tzw. układach trójkątnych. Taka technologia budowy pozwala uzyskać wymaganą sztywność i odporność na obciążenia czy silne, porywiste wiatry. Wykonanie więźby powinno się zlecić wykwalifikowanej ekipie cieśli, gwarantującej nie tylko poprawność wykonania niezbędnych prac, ale i wybór najlepszych gatunków drewna do budowy. Rozpoczyna się ją od murłaty, solidnej belki osadzonej na szczycie ścian bocznych i zakotwiczonej w nich długimi szpilami, o długości dochodzącej nawet do 2 metrów. Do murłaty bezpośrednio mocuje się krokwie, a ich rozmieszczenie zależy od rodzaju dachu. Najczęściej jest on dwuspadowy, w którym belki krokwi umieszcza się na przeciwległych ścianach i łączy na szczycie pod ściśle określonym kątem przy pomocy stalowych kątowników oraz mocnych śrub. Całą konstrukcję warto również wzmocnić i usztywnić poprzeczną belką łączącą ze sobą wszystkie krokwie, noszącą nazwę atew.

Kiedy więźba zostanie ukończona, to pozostaje już tylko wykonanie odpowiedniego pokrycia dachu. Składa się ono z kilku warstw, począwszy od spodniej, izolacyjnej w postaci folii paro przepuszczalnej lub efektowniej wyglądającego deskowania. Ostatnim etapem jest ułożenie dachówek lub tańszej i praktyczniejszej blachodachówki oraz zamocowanie dodatkowych elementów, takich jak rynny, okapy czy okna.

Be the First to comment.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *