Ekogroszek, pellet, a może olej opałowy? Co wybrać?

Dla większości właścicieli domów jednorodzinnych wybór metody ogrzewania nie jest łatwy. Z jednej strony chcielibyśmy, by było jak najtaniej, z drugiej – jak najczyściej, z trzeciej – jak najmniej problemowo. Tymczasem każdy ze sposobów ogrzewania ma swoje zalety i wady, swoich sympatyków i przeciwników – tym trudniej znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie.

Olej opałowy, ekogroszek i pellet to trzy najczęściej wybierane sposoby ogrzewania jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Tej pierwszej metodzie nie można odmówić ważnego atutu, którym jest komfortowe użytkowanie. Ogrzewając dom olejem nie musimy być częstymi bywalcami kotłowni, nie ma konieczności doglądania pieca ani wielokrotnego dorzucania paliwa, jak ma to miejsce w przypadku niektórych rodzajów opału. Dzieje się tak z prostego powodu – kotły olejowe są urządzeniami całkowicie zautomatyzowanymi i nie wymagają obsługi. Do listy ich zalet należy dodać bezpieczeństwo dla domowników (małe ryzyko wybuchu) oraz ekologiczność. Jeśli te cechy są dla kogoś priorytetem, zdecydowanie warto się na taki typ ogrzewania zdecydować. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to metoda dla oszczędnych. Olej to paliwo drogie, również ceny kotłów i wydatki poniesione z budową i konserwacją instalacji nie należą do niskich.

Jeśli czynniki ekonomiczne są dla nas priorytetem, dużo lepszym opałem niż olej będzie dla nas ekogroszek lub pellet. Są tańsze w eksploatacji i pozwalają zminimalizować wydatki za ogrzewanie. Użytkowanie ekogroszku niesie jednak ze sobą pewne niedogodności, między innymi w postaci dużej ilości pyłu i popiołu, a co za tym idzie – problemów z utrzymaniem czystości w kotłowni. Kotły na ekogroszek są dość awaryjne, poza tym nie są bezobsługowe, toteż wybierając ten rodzaj paliwa, musimy liczyć się z koniecznością kontrolowania procesu spalania oraz dorzucania materiału. Ponadto warto dodać, że ekogroszek nie jest opałem ekologicznym. W tej kwestii dużo lepiej wypada pellet, który produkowany jest z przyjaznej dla środowiska, odnawialnej biomasy. Emisja CO2 w przypadku pelletu plasuje się na niższym poziomie niż w przypadku ekogroszku. Dodatkową zaletą pelletu są także przystępna cena oraz mała ilość emitowanych zanieczyszczeń.