Dwa sposoby instalacji szamb z betonu

Ze względu na niską cenę, która idzie w parze z atutami użytkowymi, szamba betonowe cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli posesji na terenach nieskanalizowanych. Decydując się na tego rodzaju zbiornik na nieczystości mamy do wyboru zakup gotowego pojemnika bądź wybudowanie go dopiero na działce.

Wysokie koszty związane z budową lub modernizacją domu sprawiają, że staramy się zaoszczędzić, na czym tylko możemy. Dla osób szukających jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań, szambo betonowe jest dużo lepszą opcją niż szambo z tworzywa sztucznego. Całkowite wydatki związane z instalacją tego pierwszego są zdecydowanie niższe. Nie tylko jednak czynniki finansowe są argumentem za szambami betonowymi. Nowoczesne pojemniki na nieczystości z betonu wyróżniają się bardzo dobrą szczelnością i trwałością, dobrze służą nie dostarczając żadnych problemów przez wiele lat. Zdecydowawszy się na szambo z betonu możemy kupić gotowy zbiornik albo zlecić jego wykonanie bezpośrednio na miejscu budowy. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście nabycie gotowego wyrobu – firmy zajmujące się ich sprzedażą zazwyczaj dowożą je również na posesję klienta, a następnie za pomocą dźwigu lokują w wykopie, po czym pozostaje już tylko montaż kominków i płyt włazowych.

Gotowe szamba betonowe są szczelne, odporne na obciążenia, stabilne i szybkie w instalacji, jednak nie zawsze istnieje możliwość ich montażu, na przykład w sytuacji utrudnionego dojazdu na teren posesji. Zbiornik betonowany na miejscu budowy to także optymalne rozwiązanie w przypadku przymusu lub chęci instalacji szamba o nietypowych wymiarach. Łatwo się domyślić, iż budowa szamba betonowanego na posesji zajmie większą ilość czasu niż montaż gotowego pojemnika. Całość prac zamyka się na ogół w kilkunastu dniach, przy czym pierwszym jej etapem jest wykonanie stosownego projektu. Na początku na dno wylewa się chudy beton, następnie montowane jest zbrojenie, kolejny etap to wybetonowanie dna i ścian specjalną mieszanką betonu. Na koniec dokonuje się uszczelnień i konserwacji zbiornika, po czym zostaje on zasypany.